Race Ramps 16" Wide Restyler Magna Ramps - 14" of Lift (Set of 2) RR-RESTYLE-16
SKU:
fmRR-RESTYLE-16
Box Weight:
10.00 LBS
Shipping:
Out of stock, please check back as inventory changes daily.
Buy with confidence at Just Bolt-On Performance Parts for the best customer service and deals on Race Ramps 16" Wide Restyler Magna Ramps - 14" of Lift (Set of 2) RR-RESTYLE-16.
Safely and easily lift your vehicle up 14" for vinyl wrapping, detailing, installing paint protection, display, or maintenance with our Restyler Magna Ramps. Featuring an angle of approach of 10.36 degrees, the ramp system is available in a 16" width (for tires up to 14" wide) and a 20" width (for tires up to 18" wide). The system accommodates wheelbases from 82" to 128".
Each Restyler Ramp consists of five interlocking pieces that combined weigh only 110 lbs., with no one piece weighing more than 40 lbs. Once the car is safely on the blocks, the center “bridge” piece can be removed from each side for easier access underneath the car – or for use as a bench or step stool for more convenient access to the whole vehicle. The incline portion can also be removed for greater accessibility around the car. For ultimate ease loading and unloading, you can purchase a second set of inclines for the 16" width to place at the front of the ramp setup, allowing you to smoothly drive up and down on both ends without needing to move any inclines.
The 16" option comes in both red and black. All variations include steel strips built into the ramp for directly holding magnetic tools and/or a magnetic shelf. The ramp system has a total vehicle weight capacity of 6,000 lbs. and comes with one pair of inclines. For either width, an additional set of inclines is available that will interlock to the front and enable a vehicle to smoothly drive up and down both ends. This convenient and portable setup is great for use in the shop as well as when you’re on-the-go to other job locations. Watch all these great features in action in the video to the left by Justin Pate of The Wrap Institute.