Quik-Latch 38 Series Black Locking Hood Pins (Set of 2) QL-38L-LP/BP
SKU:
QL-38L-LP/BP
Box Weight:
1.80 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Hood Pin Color:
Black
Hood Pin Latch Material:
Aluminum
Hood Pin Internal Material:
Stainless Steel
Hood Pin Style:
Locking Quick-Release
Country of Origin:
Made In The USA
Quantity:
Set of 2
Specifications
  • Materials: 6061 T6 Aluminum / 303 Stainless Steel
  • Holding Force: 500lbs per latch
  • Weight: 4.7 ounces
  • Height: 1.50 inch (38 mm)
  • Height Below Mounting Flange: 1.375 inch (35 mm)
  • OD of the latch mounting flange:  1.75 inch (44.5mm)
  • Thread size of latch body: 1 1/8 x 24 UNEF
  • Hole size required to mount latch: 1.25 inch (32mm)
  • Pin dimensions: 3/8" ball with 3/8 x 24 thread
  • Retaining Ring: 1.50 inch (38mm) OD x .25 inch (6.4) thickness
  • Minimum distance from top of mounting surface to mounting point: 1.125 inch  (28.50 mm)
  • Maximum distance from top of mounting surface to mounting point: 3.50 inch (88 mm)
  • Maximum mounting angle: 18 degrees
  • Distance needed to engage pin into latch: .687 inch (17.5mm)